رفتن به مطلب

Recommended Posts

ترک سیگار

تخم آفتابگردان: تحقیقات متعدد نشان داده اند که مصرف دانه های آفتابگرادن اثری مشابه اثرات تنباکو بر روی ذهن فرد می گذارد. همچنین این دانه ها باعث افزایش ترشح آدرنالین می شودد. ویتامین های ب کمپلکس موجود در دانه های آفتابگردان به تغذیه سیستم عصبی کمک می کنند. البته به دلیل محتوای چربی بالا، مصرف بیش از حد این دانه ها توصیه نمی شود.

شیر: بعد از نوشیدن شیر، فرد سیگاری نسبت به سیگار بی میل می شود. همچنین زمانی که فرد به دلیل کاهش انرژی به نیکوتین اشتیاق پیدا می کند، پروتئین موجود در شیر می تواند انرژی مورد نیاز این فرد را تامین کند. هر زمان که احساس کردید به سیگار نیاز دارید، یک جرعه شیر بنوشید و یا سراغ ماست یا پنیر بروید تا از سیگار صرف نظر کنید.

میوه های خشک: تمام میوه های خشک شده از قبیل خرما و زردآلو، به دلیل بافت غنی و عطری که دارند، می توانند اشتیاق به سیگار کشیدن را کاهش دهند.

آجیل: تعداد انگشت شماری از انواع آجیل مانند بادام و یا فندق، ذهن شما را از سیگار کشیدن منحرف خواهند کرد. همچنین این نوع از آجیل میان وعده ای بزرگ با مقادیر زیادی از مواد مغذی و پروتئین ها هستند.

آب: برای کسانی که سخت در تلاشند تا سیگار را ترک کنند، نوشیدن آب اهمیت زیادی دارد. آب باعث می شود شما احساس سیری کامل کنید و تمایل به استعمال سیگار نداشته باشید. علاوه بر این، افراد سیگاری اغلب از کمبود آب رنج می برند و این نوشیدنی برای آنها ساده ترین راه برای غلبه بر عواقب سیگار مانند خشکی پوست است.

موز: این میوه سرشار از ویتامین های ضروری و مواد معدنی است که انرژی فرد را تقویت کرده و استرس ناشی از نیاز به نیکوتین را کاهش می دهد.

هویج: سیگار رابطه تنگاتنگی با ابتلا به سرطان دارد. هویج نیز یک ماده ضد سرطان است. کاروتنوئیدهای موجود در هویج نه تنها به ترک سیگار کمک می کنند بلکه از شما در برابر سرطان نیز محافظت می نمایند. پس هر وقت تمایل به سیگار کشیدن داشتید، سراغ مصرف هویج بروید.

منبع: آوای سلامت

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
مهمان
شما به عنوان کاربر مهمان در حال حاضر دیدگاه ارسال می کنید. اگر دارای حساب کاربری در سایت هستید لطفا وارد حساب کاربری خود شوید.
ارسال پاسخ به این موضوع ...

×   شما در حال چسباندن محتوایی با قالب بندی هستید.   حذف قالب بندی

حداکثر استفاده از ۷۵ شکلک مجاز می باشد.

×   لینک شما به صورت اتوماتیک جای گذاری شد.   نمایش به عنوان یک لینک به جای

×   محتوای قبلی شما بازگردانی شد.   پاک کردن محتوای ویرایشگر

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

• گروه تلگرامی دیوونه تو

• مطالب مشابه

• توسط sajjad
      پا و مچ پای شما از 26 استخوان، 33 مفصل و بیش از 100 تاندون تشکیل شده است.پاشنه پای شما بزرگترین استخوان این قسمت است.
      اگر از پاشنه پای خود بیش از حد استفاده کنید یا آسیب ببینید، ممکن است درد پاشنه پا را حس کنید. این درد ممکن است خفیف باشد و گاهی ناتوان کننده می شود. اگر درمان‌های ساده خانگی درد را تسکین ندهد، لازم است برای تشخیص علت به پزشک مراجعه کنید.
       رایج ترین علل درد پاشنه پا
       فاستئیت پلانتار Plantar fasciitis : فاستئیت پلانتار زمانی رخ می دهد که فشار زیادی به پا وارد شده و به رباط کف پا یا رباط فاشیای پلانتار* plantar fascia آسیب رسانده و باعث درد و سفتی در این قسمت می شود.
      پیچ خوردگی ها و فشارها: پیچ خوردگی ها آسیب هایی هستند که اغلب در نتیجه فعالیت های جسمی به بدن وارد می شوند. این آسیب ها رایج هستند و از خفیف تا شدید وجود دارند.
      شکستگی: شکستگی استخوان این قسمت نیز باعث بروز درد می شود. این وضعیت یک شرایط اورژانسی محسوب می شود و نیاز به درمان فوری دارد.
      التهاب تاندون آشیل Achilles tendonitis : التهاب تاندون آشیل زمانی رخ می دهد که تاندون آشیل، تاندونی که ساق پا را به پاشنه پا متصل می کند، دردناک یا ملتهب شود، علت آن استفاده زیاد یا صدمه است.
      بورسیت Bursitis : التهاب بورس هاست. بورس ها Bursae کیسه های پر شده از مایع هستند که در اطراف مفاصل یافت می شوند. این کیسه ها منطقه ای که تاندون ها، پوست و بافت عضلات به استخوان ها می رسند را احاطه کرده اند. (بورس ها از اصطکاک بین استخوان ها و سایر بافت ها جلوگیری می کنند).
      اسپوندیلیت آنکیلوزان یا آنکیلوزانیا Ankylosing spondylitis : این نوع آرتریت در درجه اول ستون فقرات را تحت تاثیر قرار می دهد و باعث التهاب شدید مهره ها می شود که ممکن است منجر به درد مزمن و ناتوانی فرد شود.
      استئوکندروز Osteochondroses : این اختلالات به طور مستقیم بر روی رشد استخوان ها در کودکان و نوجوانان تاثیر می گذارد.
      آرتریت واکنشی Reactive arthritis : یک عفونت در بدن می تواند عامل شروع این نوع آرتریت باشد. (به دنبال یک عفونت در یک قسمت از بدن در مفصلی دور از آن التهاب ایجاد می شود).
      رباط فاشیای پلانتار plantar fascia : فاشیای پلانتار یک بافت ضخیم در کف پاست که استخوان پاشنه پا را به انگشت های پا متصل می کند و قوس پا را ایجاد می کند. زمانی که این بافت ملتهب می شود نام مشکل فاستئیت پلانتارنامیده می شود.
       چه زمانی برای درد پاشنه پا به پزشک مراجعه کنیم؟
      اگر دچار درد پاشنه پا هستید، ابتدا می توانید از روش های درمان خانگی استفاده کنید، از جمله استراحت برای بهبود علائم. اگر درد پاشنه پا طی دو یا سه هفته بهبود پیدا نکرد، حتما به پزشک مراجعه کنید.
      در صورت بروز هر یک از موارد زیر بلافاصله به پزشک مراجعه کنید:
      درد پاشنه پا شدید است. درد ناگهانی شروع می شود در پاشنه پای خود قرمزی مشاهده می کنید در پاشنه پای خود التهاب مشاهده می کنید به خاطر درد پاشنه پا نمی توانید راه بروید  روش هایی که برای درمان درد پاشنه پا در خانه استفاده می کنید عبارتند از:
      استراحت تا حد ممکن استفاده از یخ روی پاشنه پا دو بار در روز و هر بار به مدت 10 تا 15 دقیقه استفاده از داروهای ضد درد بدون نسخه پوشیدن کفش های مناسب پوشیدن آتل شبانه، یک وسیله خاص که در هنگام خواب پا را می کشد استفاده از پاشنه کف کفش برای کاهش درد اگر این روش های خانگی موثر نبودند، لازم است به پزشک مراجعه کنید. پزشک با معاینه جسمی و پرسیدن سوالاتی در مورد زمان شروع علائم کار درمان را شروع می کند. ممکن است پزشک از شما بخواهد تصویری با اشعه ایکس از پای خود بگیرید تا علت درد مشخص شود. زمانی که علت دقیق مشخص شود، درمان مناسب برای درد انتخاب خواهد شد.
      در بسیاری موارد پزشک فیزیوتراپی را توصیه می کند. فیزیوتراپی به تقویت عضلات و تاندون های پا کمک کرده و از بروز آسیب های بیشتر جلوگیری می کند. اگر درد پاشنه پا شدید است، احتمالا داروی ضد التهاب برایتان تجویز شود.
      پزشک از شما می خواهد از پای خود محافظت کنید – یا با بستن پا و یا با استفاده از پوشیدن دستگاه های خاص محافظتی.
      در موارد معدود نیز جراحی انجام می شود تا مشکل حل شود، اما جراحی پاشنه پا به دوره ریکاوری طولانی مدت نیاز دارد و همیشه درد پاشنه پا را درمان نمی کند.
      پیامدهای درد پاشنه پا چیست؟
      درد پاشنه پا ممکن است ناتوان کننده باشد و روی حرکات روزانه تان تاثیر بگذارد. این درد ممکن است طریقه راه رفتن شما را نیز تغییر دهد. در این شرایط ممکن است تعادل خود را از دست داده و زمین بخورید و احتمال آسیب دیدن های بیشتر وجود دارد.
       پیشگیری از درد پاشنه پا
      پیشگیری از هر نوع درد پاشنه پا ممکن نیست، با این حال گام های ساده ای وجود دارد که می توان با استفاده از آنها از آسیب دیدن پاشنه پا و بروز درد پاشنه پا جلوگیری کرد:
      کفش هایی بپوشید که مناسب پاهای شما هستند و از پاهایتان محافطت می کنند برای ورزش کفش ورزشی بپوشید قبل از ورزش کردن حرکات کششی انجام دهید سرعت خود را در هنگام انجام فعالیت های بدنی کنترل کنید یک رژیم غذایی سالم انتخاب کنید زمانی که خسته هستید یا احساس درد می کنید، استراحت کنید وزن مناسب داشته باشید منبع: تبیان
    • توسط sajjad
      مهمان این برنامه کتاب باز سردبیر فصل نامه فرم و نقد بود.
      سینما و ادبیات چه نسبتی باهم دارند؟
      س: یادتونه اولین بار ما همدیگرو کجا دیدیم ؟
      توی کتابخونه کانون فرهگی پرورش فکری کودک و نوجوان ۲۰ سال پیش هر روز شما میرفتین پشت یه میز منم پشت یه میز دیگه ..
      ص: فصل نامه فرم نقد دربارش بگید
      ف: مجله ای است که ۱۰۰ صفحه سینما داره ۱۰۰ صفحه هم ادبیات تماما هم نقده و نسیه توش نیست.
      ص: چرا ادبیات؟ چرا داستان؟ چرا نقد ؟
      ف: من فکر میکنم که ادبیات به مراتب از سینما مهمتره چون ادبیات تونش و ربطش به انساسن خیلی بیشتر از سینماست، ادبیات بیشتر ادم میسازه تا سینما، ادبیات بیشتر مارو با خودمون اشنا میکنه و با جهان پیرامونمون ...
      ادبیات کاری میکنه که هیچ مدیوم دیگه ای نمیتونه بکنه تخیل رو شوکوفا میکنه، سینما نمیتونه موسیقی نمیتونه حتی هیچ مدیوم دیگه نمیتونه ...
      یعنی کسی که میاد پیش من و میگه من میخوام نقد بنویسم و بفهمم و چه خبره میگم برو رمان بخون ...
      پشت ادم اگر رمان باشه رمان های کلاسیک فرهنگی و ایرونی و ادبیات کلاسیک ایرون قطعا درست تر جلو میره تا اینکه این پشت خالی باشه ....
      نسل ما ادبیات با ما مانوس بود من یادمه توی دوره دبیرستان رمان هایی که بود ما چیزی جا نمیذاشتیم. شعر میخوندیم رمان میخوندیمن. شعر اخوان یادمه توی دوران دبیرستان که با دوستان میخوندیم شعر و رمان و رمان و رمان ....
      شاید اون پشتوانه اصلیه منه در این حیطه یعنی تخیل رو میفهمم فکر میکنم ادمی که داستایوسفکی نخونده چخوف نخونده پوشکین نخونده امیلی پست نخونده همینگوی نخونده فالکنر نخونده کمیتش خیلی میلنگه ....
      و ادم هایی که اینارو درست خوندن و منم بعد از دو دهه دوباره دارم ادبیات میخونم و جلسات نقد ادبی هم تا چند وقت پیش توی کافه داشتیم. به شدت دارم لذت میبرم و به شدت دارم چیزای جدید یاد میگیرم.
      بحث فرم و من ظاهرا ادم فرموله کننده ای توی ایرانم خیلی اش رو مدیون ادبیاتم یعنی خیلیشیو مدیونه اینم که یه کسی به یه لغت به یه مکث توی لغت تبدیل میکنه یه حس رو این چقدر فرمه !
      س: اینو توضیح میدین؟
      ف: اجازه بدید قبل از این که اینو توضیح بدم ی نکته عرض کنم ما معمولا گفتم رمان نمیخونیم نسل امروز رو عرض میکنم و پشتمون خالیه از تخیل یعنی بدونه رمان تخیلی درکار نیست به نظر من ...  یعنی تخیل تربیت شده ای در کار نیست ...
      ادم نمیتونه هم زندگی رو تجربه کنه و تجربه های این همه ادم رو اما رمان به ما این تجربه هارو منتقل میکنه و همه بخشیش رو بهمون منتقل میکنه اگه کنش خوندن یاد بگیریم، نه این که بخونیم بگیم چی بود ؟ نه مهم نیست چی بود ! مهم اینه چگونه بود !!!
      همه بحث فرم که تو سوال کردی هم همین بود چگونه بود ! این که قصه اینجا تموم شد یا فرم سریالمون یا فلان فیلم خیلی اهمیت نداره تازه چه هم توی دل چگونه هست. یعنی وقتی چگونه درست باشه چه اش از دل اون درمیاد.
      س: ولی شما همیشه طرفدار چگونه هستید اینو میدونم ولی اگه این دوتا باهم ترکیب بشه چی ؟ یعنی این که مهم که بگیم چی چگونه بود ...
      این به نظرم قدم اوله که بگیم چی چگونه بود ؟ یعنی داریم اصالت رو به چی میدیم اما وقتی بگیم چگونه بود ؟ این دمکراسی هم قائلیم برای همه آدم های که هرچی میخوان بگن اما بلد باشن بگن اما درست بگن تازه از اونجا که درست گفتن حالا دعوامون تازه شروع میشه !
      اما اونایی که خیلی ادعای ارزشی دارن خیلی ادعای روشن فکری دارن خیلی ادعای فلسفی دارن و چگونه ندارن ادعاشون رو هواست چی راجع بهش حرف میزنن !وقتی بلد نیستن حرف بزنن ...
      حالا اگه بحث قبلی رو بخوایم ادامه بدیم فرق ادم با دیگر موجودات که آفریده شدن چیه ؟ بعضی ها میگن کاره، بعضی ها میگن کلامه، من یه ذره اونورترم میگم قصه هست ... ادم با قصه تعریف میشه ادمی که قصه نداره ادم نیست! و ادمی که به قصه علاقه نداره ادم نیست! و مرگ براش بهتره ...
      یاد شهرزاد بیوفت، شهرزاد قصه تو قصه میبرد واقعه تو واقعه که مرگ پشت در بمونه مرگ میگفت یا قصه بگو یا بمیر و اون قصه میگفت ...
      یعنی قصه غیر از این که تخیل رو و ادم رو و قصه ادمیزاد رو عقب روندن مرگه ...
      قصه زندگیه مونادی زندگیه حالا میفهمی چرا میگم ادبیات مهمتر از سینماست و اگر سینماییم دوست دارم قطعا سینمای قصه گوست به زبون تصویر ولی واژه و کلام قلدر تر از تصویره یعنی چی ؟
      یعنی شما نمیتونی چیزایی که نوشته میشه خیلی چیزایی که نوشته میشه ترجمه کنی به تصویر شما نمیتونی هیچ بیت حافظ رو ترجمه کنی به تصویر ...   شما نمیتونی خیلی از حس های انسانی توی ادبیات کلاسیک رو تصویریش کنی، درنمیاد اصلا و تازه دارم فکر میکنم که هیچ مدیومی نمیتونه مدیوم دیگرو بپوشونه هر مدیومی مستقله، فرم خودش رو داره و پدیدار و معینه که ترجمه ناپذیره به همین دلیل باز بگم به نظرم ادبیات ادم میسازه تخیل رشد میده، چشم مارو باز تر میکنه، مارو لطف تر میکنه، مارو سخت تر میکنه، و آمادگی برامون به وجود میاره که با مرگ دست و پنجه نرم کنیم و مرگ رو عقب برونیم.
      س: اقای فراستی من سوال بعدیم هم درباره تیتر یک همین فصل نامه هست (فرم و نقد)  یه مطلبی از ویزینیو ولف چگونه باید کتاب خوند ؟
      ف: شاهکاریه یعنی تو نخوندی امشب بخونی زنگ میزنی به من میگی دمتون گرم بی نظیر مطلب!
      س: اقای فراستی چگونه باید دکتاب خواند؟
      خیلی این سخته! خیلی باید ادم خودشو تقویت کنه تا بتونه درست کتاب بخونه. به نظرم گزینش نباید کرد اول، کتاب ادبیات خوب که دستت میرسه بخون.
      اگه کتاب زنده باشه همچنان ...
      مثال میزنم این کتاب برای زنده یاد احمد محموده من اخیرا زمین سوختشو خوندم از اون کتاب هایی بود که از دستم در رفته بود که ذدزیازه  جنگه مرسی درباره سه ماه اول جنگه که از سطر اول تو هیچی نمیدونی روای شروع میکنه تو خیابون راه رفتن و حرفای مردم رو شنیدن و منتقل کردن حرف ها ...
      انگار که اون موقع است که شهریوره ۵۹ و تو توی اهوازی با این مردم جونوبی که داره تجواز عراق شروع میشه ..
      انقدر این کتاب تواناست توی فرم که تو دل میدی و میری جلو نمیذاره کات کنی یه نفس مجبوری بری آدم هارو میشناسی حرکت رو میفهمی محمود معتقده که کتاب رمان توصیف و حرکت در توصیف نیست خود حرکته!
      یعنی اگه میخواد بهت بگه که طرف گرمش بود و چطور ....
      اگر مشکل نگارشی داشت ببخشید و در زیر پست صحیحش رو بگید.
    • توسط sajjad
      خیلی زود به رخت خواب رفتن
      ممکن است دلتان بخواهد قبل از زمان معمول، به رخت خواب بروید اما این کار واقعا می تواند بی خوابی را بدتر کند. افراد مبتلا به بی خوابی، اغلب چرخه خواب نامنظمی دارند. پیوستن به حالت معمول خواب (داشتن برنامه منظم خواب و بیداری در یک ساعت مشخص)، ریتم شبانه روزی بدن و نشانه های زیستی (مانند آزادسازی ملاتونین) را تقویت و به شما در خوابیدن کمک می کند. به رخت خواب رفتن به طور غیر معمول و در اوایل شب، ممکن است شما را به یک خواب اضافی دعوت کند اما احتمالا زودتر از حد معمول، بیدار می شوید و روال طبیعی خواب خود را حتی بیش از حد معمول از دست خواهید داد. هدف تان این باشد که بیشتر از ۳۰ دقیقه، زمان خواب خود را تغییر ندهید.
      رفتن به رخت خواب قبل از خواب آلودگی کامل
      به تازگی بیماری داشتم که اغلب زمان خوابیدن نگران و مضطرب بود. او احساس اش را این گونه توصیف کرد: «سرحال و خسته!». او به هر حال به رخت خواب می رفت اما یک ساعت یا بیشتر طول می کشید تا بخوابد. به او توصیه کردم وقت خوابش را آن قدر به تاخیر بیندازد تا این که کاملا خواب آلوده و آماده خوابیدن شود. ذهن آشفته و عصبی، یکی از نشانه های بی خوابی است. یاد بگیرید تفاوت بین خستگی و خواب آلودگی را بشناسید و فقط زمانی که به چرت زدن افتادید، به رخت خواب بروید.
      غذا خوردن قبل از خوابیدن
      افراد مبتلا به بی خوابی، بیشتر اوقات آخر شب غذا می خورند. زمان خوردن آخرین وعده غذایی کامل خود را دو تا سه ساعت قبل از خواب قرار دهید و آخر شب و درست قبل از خواب یا در رخت خواب غذا نخورید. یک وعده غذای سبک، تا نود دقیقه یا یک ساعت قبل از رفتن به رخت خواب، مناسب و معقول است اما غذا خوردن درست قبل از خوابیدن می تواند شما را بیدار نگه دارد، به خصوص اگر بی خوابی داشته باشید.
      بررسی شبکه های اجتماعی در رخت خواب
      آیا قبل از خوابیدن، به بررسی رسانه های اجتماعی می پردازید؟ این رفتاری است که در سنین ۲۰ و ۳۰ سالگی به طور ثابت انجام می‌شود اما من بیمارانی در دهه های ۴۰ و ۵۰ و ۶۰ دارم که آن ها نیز این عادت و اختلال در خواب را دارند. نگه داشتن گوشی نزدیک صورت تان، شما را در معرض نور روشن قرار می‌دهد که دقیقا از عوامل اختلال در خواب است. مطالعه جدید دانشمندان دانشگاه پیتزبورگ نشان می دهد استفاده از رسانه های اجتماعی به مدت 30 دقیقه از زمان خواب باعث افزایش اختلالات خواب می شود. پرسه زدن در فیس بوک و لایک دوستان تان، ذهن شما را تحریک می کند و شما را هوشیار نگه می دارد، آن هم درست زمانی که نیاز دارید استفاده از آن ها را به حداقل یا صفر برسانید. استفاده و بررسی رسانه های اجتماعی را به حداقل یک ساعت قبل از خواب، محدود کنید.
      خیره شدن به ساعت
      گاهی اوقات بیمارانم به منظور پیدا کردن درمانی برای بی خوابی، خود به دنبال راه حل‌های پیچیده می روند. نگاه کردن به ساعت تله و دامی متداول برای افرادی است که با خوابیدن مبارزه می کنند و این درمان نمی تواند موثرباشد. اگر با خوابیدن مشکل دارید، ساعت خود را کنار بگذارید. نگاه کردن به ساعت، آن هم به طور مداوم، استرس مربوط به خواب را افزایش می دهد و تقریبا خوابیدن را غیر ممکن می کند.
      تلاش برای خوابیدن بیشتر از نیاز بدن
      توصیه استاندارد برای استراحت شبانه، هشت ساعت است اما این زمان برای همه صدق نمی‌کند. نیاز خواب افراد متفاوت است. برخی از افرادی که به طور منظم بی خوابی را تجربه می کنند، برای رسیدن به هشت ساعت خواب ساخته نشده اند یا حتی اصلا به این مقدار خواب نیاز ندارند. برای افرادی که با بی خوابی دست و پنجه نرم می کنند، شش یا شش ساعت و نیم ممکن است ساعت واقع گرایانه تری باشد. با تمرکز بیش از حد روی خواب هشت ساعته، ممکن است ناخواسته فشاری ایجاد کنید که این کار خوابیدن را سخت تر می کند.
      منبع: روزنامه خراسان
    • توسط sajjad
      ﻫﻔﺪﻩ ﺳﺎﻟﻢ ﺑﻮﺩ
      ﭘﺸﺖ ﺩﺭ ﺩﺳﺘﺸﻮﯾﯽ ﻗﺎﯾﻢ ﺷﺪﻩ ﺑﻮﺩﻡ
      ﭘﺪﺭﻡ ﺍﺯ ﺩﺳﺘﺸﻮﯾﯽ ﺍﻣﺪ ﺑﯿﺮﻭﻥ
      ﺗﺮﺳﺎﻧﺪﻣﺶ ،ﺑﻬﺶ ﺧﻨﺪﯾﺪﻡ .
      ﺍﻭ ﻫﻢ ﺧﻨﺪﯾﺪ .
      ﺩﺭ ﺍﻥ ﺳﻦ ﻭ ﺳﺎﻝﺳﯿﮕﺎﺭﯼ ﺷﺪﻩ ﺑﻮﺩﻡ
      ﺩﺭ ﺣﻤﺎﻡ ﺳﯿﮕﺎﺭ ﻣﯿﮑﺸﯿﺪﻡ
      ﺍﻥ ﺭﻭﺯ ﺭﺍ ﻫﯿﭻ ﻭﻗﺖ ﻓﺮﺍﻣﻮﺵ ﻧﻤﯿﮑﻨﻢ
      ﻫﻤﺎﻥ ﺭﻭﺯﯼ ﮐﻪ ﯾﻮﺍﺷﮑﯽ ﺭﻓﺘﻪ ﺑﻮﺩﻡ ﺗﺎ ﺩﺭﺣﻤﺎﻡ ﺳﯿﮕﺎﺭ ﺑﮑﺸﻢ
      ﺳﯿﮕﺎﺭ ﮐﺸﯿﺪﻧﻢ ﻃﻮﻝ ﮐﺸﯿﺪﻩ ﺑﻮﺩ
      ﭼﻬﺎﺭ ﻧﺦ !
      ﻧﺦ ﺍﺧﺮ ﺭﺍ ﮐﻪ ﮐﺸﯿﺪﻡ
      ﺳﯿﮕﺎﺭ ﻫﺎﺭﺍ ﮐﻪ ﺍﺯﺗﺮﺱ ﭘﺪﺭ ﺩﺭ ﭼﺎﻩ ﺣﻤﺎﻡ ﻓﺮﻭ ﮐﺮﺩﻡ
      ﺍﺯ ﺩﺭﺣﻤﺎﻡ ﮐﻪ ﺑﯿﺮﻭﻥ ﺍﻣﺪﻡ
      ﭘﺪﺭﻡ ﺭﺍ ﺩﯾﺪﻡ ﮐﻪﭘﺸﺖ ﺩﺭ ﺣﻤﺎﻡ ﺭﻭﯼ ﺯﻣﯿﻦ ﺧﻮﺍﺑﺶ ﺑﺮﺩﻩﺍﺳﺖ
      ﺍﻣﺪﻩ ﺑﻮﺩ ﺗﺎ ﻣﺮﺍ ﺑﺘﺮﺳﺎﻧﺪ
      ﺑﻐﻠﺶ ﮐﺮﺩﻡ
      . ﺑﻮﺳﯿﺪﻣﺵ
      ﮔﺮﯾﻪ ﮐﺮﺩﻡ
      ﻭ ﺩﯾﮕﺮ ﺳﯿﮕﺎﺭ ﻧﮑﺸﯿﺪﻡ ..
      ﮔﺎﻧﺪﯼ 
    • توسط ابوالقاسم کریمی فرزندزمین
      فروش سیگار به کودکان!!! چرا؟؟؟
      در یک صبح جمعه ی تابستانی
      وقتی
      تازه روی صندلی مغازه نشسته بودم
      دختر بچه ی همسایه که ده سال بیشتر ندارد
      داخل آمد وَ پرسید:
      سیگار دارین؟؟
      من با لحنی جدی و کمی خشن گفتم:
      ما سیگار نمی فرویشم
      دختر بچه به خاطر برخورد من با ناراحتی مغازه را ترک کرد
      اما
      دیگر هیچ وقت برای خریدن سیگار قدم به مغازه نگذاشت....
      این جنایت بزرگیست که برخی پدران و مادران جاهل کودکان خود را برای خریدن سیگار روانه ی کوچه و خیابان می کنند با این حال جنایت بزرگتر را کسانی مرتکب می شوند که این اقلام را به کودکان می فروشند.
      علت هم مشخص است
      اگر این اجناس به کودکان فروخته نشود حتی احمق ترین افراد هم دیگر کودکی را برای خریدن چنین چیزهایی به بیرون از خانه نمی فرستد.
      در حال حاضر در کشور  قانونی تصویب شده که فروش سیگار  به افراد کمتر از 18 سال را ممنوع میکند ، اما  این قانون هم همانند بسیار از قوانین دیگر  در عمل به درستی اجرا نمی گردد.
      ابوالقاسم کریمی(فرزندزمین)
    • توسط sajjad
      1- Panagram جمله‌ای است که حاوی تمام حروف زبان باشد. مثلا: The quick brown fox jumps over the lazy dog
      2- کوتاه‌ترین و قدیمی‌ترین کلمه در زبان انگلیسی، کلمه‌ی I می‌باشد.
      3- انگلیسی سومین زبان دنیاست که بیشتر از بقیه صحبت می‌شود. چینی و اسپانیایی در رتبه‌های اول و دوم قرار دارند.
      4- اگر تمام اعداد را پشت سر هم بنویسید ( مثلا: one, two,… )، تا به کلمه‌ی billion نرسیده‌اید از حرف b استفاده نخواهید کرد.
      5- طولانی‌ترین کلمه در زبان انگلیسی 45 حرف داشته و نام علمی نوعی بیماری مرتبط با ریه است.
      6- اکثر بزرگسالان انگلیسی زبان، بین 20 هزار تا 35 هزار کلمه بلد هستند.
      7- کلمات طول عمری حدود 6 هزار تا 20 هزار سال دارند. کلماتی که بیشتر استفاده شوند ماندگاری طولانی‌تری دارند.
      8- کسانی که داستان‌های تخیلی می‌خوانند اغلب دایره‌ی واژگان وسیع‌تری از کسانی که داستان‌های تخیلی نمی‌خوانند دارند.
      9- تعداد کسانی که در دنیا انگلیسی یاد گرفته‌اند از کسانی که زبان مادری‌شان انگلیسی است بیشتر می‌باشد.
      10- شکسپیر در طی زندگی‌اش 1700 کلمه به زبان انگلیسی اضافه کرد.
      11- هر 98 دقیقه یک کلمه‌ی جدید ابداع می‌شود که این یعنی روزی 14.7کلمه.
      12- از هر 7 نفر، 1 نفر می‌تواند به زبان انگلیسی صحبت کند.
      13- تنها کلمه‌ای که حروف  x, y, z در آن به ترتیب آمده کلمه‌ی Hydroxyzine است که نوعی دارو برای جلوگیری از عطسه و اضطراب است.
      14- انگلیسی رایج‌ترین زبانی است که در علم استفاده می‌شود.
      15- انگلیسی زبان رسمی ایالات متحده نیست!
      16- پیچیده‌ترین کلمه در زبان انگلیسی کلمه‌ی set است که بیش از 420 معنا دارد.
      17- تنها 5 کلمه در زبان انگلیسی وجود دارد که تمام حروف صدا دار در آن‌ها استفاده شده است.
      18- طولانی‌ترین و رایج‌ترین کلمه که تمام حروف آن به ترتیب حروف الفبا هستند کلمه‌ی almost می‌باشد.
      19- بیشترین کلمات انگلیسی با حروف s آغاز می‌شوند.
      20- کلمه‌ی synonym از معدود کلماتی است که خودش هیچ سینونیم یا مترادفی ندارد.
      21- کلمه‌ی good با 380 مترادف، بیشترین تعداد مترادف را به خودش اختصاص داده.
      22- طولانی‌ترین کلمه که هیچ حرف صدا داری در آن استفاده نشده کلمه‌ی rhythms است.
      23- انگلیسی زبان‌های چین بیشتر از آمریکاست.
      24- مخالف کلمه‌ی sparkle کلمه‌ی darkle می‌باشد.
      25 – کلمه‌ی whatever به عنوان آزار دهنده‌ترین کلمه‌ی زبان انگلیسی شناخته شده.
      26- طولانی‌ترین کلمه‌ای که تنها با استفاده از 4 حرف می‌توانید بسازید کلمه‌ی senseless است.
      27- رایج‌ترین اسمی که در زبان انگلیسی استفاده می‌شود کلمه‌ی time است.
      منبع: دیجی رو
    • توسط sajjad
      پدری ﻫﻨﮕﺎﻡ ﻣﺮﮒ به فرزندش گفت :
      ﻓﺮﺯﻧﺪﻡ ﺗﻮ ﺭﺍ ﺳﻪ ﻭﺻﯿﺖ ﺩﺍﺭﻡ. امیدوارم ﺑﻪ ﺍﯾﻦ ﺳﻪ ﻭﺻﯿﺖ ﻣﻦ ﺗﻮﺟﻪ ﮐﻨﯽ!
      1) ﺍﮔﺮ ﺧﻮﺍﺳﺘﯽ ﻣﻠﮑﯽ ﺑﻔﺮﻭﺷﯽ ﺍﺑﺘﺪﺍ ﺩﺳﺘﯽ ﺑﻪ ﺳﺮﻭ ﺭﻭﯾﺶ ﺑﮑﺶ ﻭ ﺑﻌﺪ ﺁﻥ ﺭﺍ ﺑﻔﺮﻭﺵ!
      2) اﮔﺮ ﺧﻮﺍﺳﺘﯽ ﻗﻤﺎﺭ ﺑﺎﺯﯼ ﮐﻨﯽ ﺳﻌﯽ ﮐﻦ ﺑﺎ ﺑﺰﺭﮔﺘﺮﯾﻦ ﻗﻤﺎﺭ ﺑﺎﺯ ﺷﻬﺮ ﺑﺎﺯﯼ ﮐﻨﯽ!
      3) ﺍﮔﺮ ﺧﻮﺍﺳﺘﯽ ﺳﯿﮕﺎﺭ ﯾﺎ ﺍﻓﯿﻮﻧﯽ ﺷﺮﻭﻉ ﮐﻨﯽ ﺑﺎ ﺁﺩﻡ ﺑﺰﺭﮔﺴﺎﻟﯽ ﺷﺮﻭﻉ ﮐﻦ!
      ﻣﺪﺗﯽ ﭘﺲ ﺍﺯ ﻣﺮﮒ ﭘﺪﺭ، ﭘﺴﺮ ﺗﺼﻤﯿﻢ ﮔﺮﻓﺖ ﺧﺎﻧﻪ ﭘﺪﺭﯼ ﺭﺍ ﺑﻔﺮﻭﺷﺪ.
      ﭘﺲ ﺑﻪ ﻧﺼﯿﺤﺖ ﭘﺪر ، ﺁﻥ ﻣﻠﮏ ﺭﺍ ﺳﺮ ﻭ ﺳﺎﻣﺎﻥ ﺩﺍﺩ.
      ﭘﺲ ﺍﺯ ﺍﺗﻤﺎﻡ ﮐﺎﺭ ﺩﯾﺪ...ﺧﺎﻧﻪ ﺑﺴﯿﺎﺭ ﺯﯾﺒﺎ ﺷﺪﻩ ﻭ ﺣﯿﻒ ﺍﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﻔﺮﻭﺷﺪ ﭘﺲ ﻣﻨﺼﺮﻑ ﺷﺪ!
      ﺑﻌﺪ ﺧﻮﺍﺳﺖ ﻗﻤﺎﺭ ﺑﺎﺯﯼ ﮐﻨﺪ ؛ ﭘﺲ ﺍﺯ ﭘﺮﺱ ﻭ ﺟﻮﯼ ﻓﺮﺍﻭﺍﻥ ﺑﺰﺭﮔﺘﺮﯾﻦ ﻗﻤﺎﺭ ﺑﺎﺯ ﺷﻬﺮ ﺭﺍ ﭘﯿﺪﺍ ﮐﺮﺩ.
      ﺩﯾﺪ ﺍﻭ ﺩﺭ ﺧﺮﺍﺑﻪ ﺍﯼ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﻣﯽ ﮐﻨﺪ! ﻋﻠﺘش را ﭘﺮﺳﯿﺪ ﮔﻔﺖ:
      "ﻫﻤﻪ ﺩﺍﺭﺍﯾﯿﻢ ﺭﺍ ﺩﺭ ﻗﻤﺎﺭ ﺑﺎﺧﺘﻪ ﺍﻡ!"
      ﺩﺭ ﻧﺘﯿﺠﻪ ﺑﻪ ﻋﻤﻖ ﻧﺼﺎﯾﺢ ﭘﺪﺭﺵ ﭘﯽ ﺑﺮﺩ...
      و میخواست ﺑﺎ ﻣﺮﺩ ﭘﻨﺠﺎﻩ ﺳﺎﻟﻪ ﺍﯼ ﮐﻪ ﭘﺪﺭ ﯾﮑﯽ ﺍﺯ ﺩﻭﺳﺘﺎﻧﺶ ﺑﻮﺩ ﺩﻭﺩ ﺭﺍ ﺷﺮﻭﻉ ﮐﻨﺪ ﻭﻟﯽ ﻭﻗﺘﯽ ﮐﻪ ﺍﻭ ﺭﺍ ﻧﺰﺩﯾﮏ ﺑﻪ ﻣﻮﺕ ﯾﺎﻓﺖ ﮐﻪ ﺑﺮ ﺍﺛﺮ ﻣﻮﺍﺩ ﻣﺨﺪﺭ ﺑﻮﺩ!
      ﺧﺪﺍ ﺭﺍ ﺷﮑﺮ ﮐﺮﺩ ﻭ ﺑﺮﺍﯼ ﭘﺪﺭ ﺭﺣﻤﺖ ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ﺭﺍ ﺧﻮﺍﺳﺘﺎﺭ ﺷﺪ...
      "ﮐﺎﺵ ﺩﺭ ﮐﺘﺎﺏ ﻗﻄﻮﺭ ﺯﻧﺪﮔﯽ ﺳﻄﺮﯼ ﺑﺎﺷﯿﻢ ﺑﯿﺎﺩ ﻣﺎﻧﺪﻧﯽ ﻧﻪ ﺣﺎﺷﯿﻪ ﺍﯼ ﺍﺯ ﯾﺎﺩ ﺭفتنی...!"
    • توسط sajjad
      همه ما می دانیم که آب برای سلامتی ما بسیار مهم است. اما آیا شما روزانه مقدار مناسبی آب مصرف می کنید؟ ممکن است فکر کنید که برخی از مشکلات سلامتی تان مربوط به کم آبی و یا آب بیش از حد بدن باشد.
      مصرف مقدار مناسب آب در روز بسیار مهم است چرا که بدن شما برای عملکردی مناسب به این مقدار نیاز دارد.

روزانه باید چقدر آب بخوریم؟؟
      مصرف ۸ لیوان آب در روز پیشنهاد شده است، با این حال باز هم این مقدار پایه و اساس علمی ندارد. کارشناسان توصیه می کنندکه هر فرد باید با توجه به وزن بدن، سطح فعالیت بدنی و آب و هوای جایی که در آن زندگی می کند، مقدار مناسبی آب بنوشد.
      بنابراین اگر هشت لیوان نه، پس چقدر؟
      IoM یک سازمان علمی مستقل است که در این زمینه ۲.۷ لیتر آب در روز برای زنان بالغ و ۳.۷ لیتر برای مردان بالغ را توصیه می کند. به طور کلی این مقدار برای بزرگسالانی که از سلامتی معقولی برخوردارند و در منطقه ای با آب و هوای معتدل زندگی می کنند قابل اجراست. با این حال، مواردی وجود دارد که ممکن است به مصرف آب بیشتری نیاز داشته باشید.
      به عنوان مثال برای این موارد می توان به زندگی در منطقه ای با آب و هوای گرم و یا فعالیت جسمی بیشتر اشاره کرد. طبق گفته یک کالج پزشکی ورزشی آمریکایی شما باید برای اضافه کردن ۱۲ اونس آب به مصرف روزانه خود، ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی داشته باشید.
      چرا انسان ها به آب نیاز دارند؟
      بدن ما بدون مقدار مناسب آب نمی تواند عملکرد خوبی داشته باشد و همین امر موجب این شده که آب حدود ۶۰ درصد از وزن بدن ما را تشکیل بدهد. بدن انسان برای انجام بسیاری از وظایف به آب نیاز دارد، به عنوان مثال، خون شما وظیفه حمل اکسیژن به تمامی سلول ها را بر عهده دارد و این کار را تنها با کمک آب می تواند انجام دهد.
      آیا شما مقدار مناسبی آب مصرف می کنید؟
      اگر شما مقدار مناسب آب مصرف نکنید ، دچار دهیدراسیون (کم آبی بدن) و یا هیدراسیون بیش از اندازه خواهید شد.
      علائم کم نوشیدن آب
      در این قسمت به برخی از چیزهای ساده ای که برای بررسی دهیدراته یا همان کم آبی بدن وجود دارد، توجه کنید: دهان شما خشک است رنگ ادرارتان تیره است احساس سرگیجه و یا سردرد دارید به طور کلی احساس خستگی و بی حالی می کنید علائم نوشیدن بیش از حد آب
      از سوی دیگر، عموماً هیدراتاسیون بیش از حد یا هیپوناترمی ناشی از مصرف بیش از حد آب در یک زمان کوتاه است. این امر می تواند منجر به مسمومیت آب شود و از علائم اولیه مسمومیت آب می توان به خستگی و گرمازدگی اشاره کرد.
      اگر در این مورد نگران هستید، نشانه هایی برای بررسی آن وجود دارد که از جمله این علایم می توان حالت تهوع، استفراغ و اسهال را نام برد.
      منبع: مجاله سلامت
    • توسط sajjad
      در ایران هنوز هم صحبت از سرانه‌ی پایین مطالعه و کم وقت گذاشتن برای مطالعه است. حتی یک سری از مشاهیر و سلبریتی‌ها هم در این راستا دست به کار شده و به ایجاد کمپین‌هایی برای مطالعه و تبلیغ کتاب‌های خوب پرداخته‌اند. ما همگی در نوجوانی بیشتر کتاب خوانده‌ایم تا در بزرگسالی و در دنیای امروز هم چیزهای جذاب‌تری مثل شبکه‌های اجتماعی عمده‌ی وقت ما را به خود اختصاص می‌دهند. به شما پیشنهاد می‌کنیم که در ادامه با دانستنی‌هایی باورنکردنی درباره‌ی کتاب‌ها با ما همراه باشید.
      ۱. اگر در نروژ کتابی منتشر کنید، دولت ۱۰۰۰ نسخه از آن را ( اگر کتاب کودک باشد ۱۵۰۰ نسخه) خریداری کرده و در کتابخانه‌های سطح کشور توزیع می‌کند.
      ۲. یک سنت در ایسلند وجود دارد که طبق آن در شب عید کریسمس مردم به عنوان هدیه به هم کتاب می‌دهند و شب را به مطالعه و شکلات خوردن میگذرانند.
      ۳. در سال ۲۰۱۲، بک زن نابینا کتابی نوشت. پسرش فصل‌ها را برای او میخواند تا ادیت‌های لازم را انجام دهد و سپس برای حروف‌چین می‌فرستاد. یک بار او جوهر خودکارش تمام شده بود و متوجه نشده بود و ۲۶ صفحه خالی تحویل پسرش داد. بعدا پلیس در تلاشی ۵ ماهه کمک کرد که متن را بازیابی کنند.
      ۴. رایج‌ترین عبارت در کتابهای هری پاتر « هیچ اتفاقی نیوفتاد» و در سری کتابهای توایلایت «من آهی کشیدم» است.
      ۵. استفان کینگ با نام مستعار یک کتاب برای کودکان نوشت و سپس با نام خودش آن را بررسی کرد.
      ۶. کتابی در آلمان وجود دارد که برای تشویق بچه‌ها به خوب بودن آنها را می‌ترساند. مثلا پسری که خودش را تمیز نمیکند و سوپش را نمیخورد رانده شده و میمیرد، دختری که با کبریت بازی می‌کند آتش گرفته و میمیرد و یا دو پسری که یک سیاهپوست را اذیت می‌کنند در جوهر غرق می‌شوند.
      ۷. نویسنده‌ی کتاب آهن غول پیکر، Ted Hughes، این کتاب را برای فرزندانش نوشت تا دلیل خودکشی مادرشان در سال ۱۹۶۳ را توضیح دهد.
      ۸. اولین کتاب شرلوک هولمز تحت عنوان «مشاهده‌ی قرمز»، اولین کار تخیلی‌ای بود که از ذره‌بین به عنوان یک ابزار برای کاراگاه‌بازی و تحقیقات استفاده کرد و دلیل اینکه امروزه هم این وسیله به کارآگاهان ارتباط داده می‎شود همین است.
      ۹. کتاب To train up a child که توسط Micheal Pearl نوشته شده است از تنبیه بدنی سخت و حتی دادن گرسنگی برای کنترل کودکان دفاع می‌کند. این کتاب منجر به مرگ چند کودک شده‌است!
    • توسط sajjad
      رقصیدن هنر و ورزشی است که در خیلی جا‌ها ارزش لازم را برای آن قائل نیستند، اما آن‌که می‌رقصد خودش خوب می‌داند که رها کردن، که ریتم داشت و حرکات موزون بدن چه حسی دارد. برخی رقص‌ها به صورت انفرادی، برخی گروهی و برخی دو نفره انجام می‌شوند. در ادامه با دانستنی‌هایی درباره‌ی رقص و رقصیدن با دیجی‌رو همراه باشید.
      ۱. در اساطیر یونان باستان برای هر هنر الهه‌ای وجود داشت. Terpsichore  الهه‌ی رقص بود.
      ۲. بعضی خواننده‌های پاپ رقص مخصوص به خود را برای همخوانی با آهنگ‌هایشان ابداع می‌کنند. مثلا مایکل جکسون در سال ۱۹۸۲ رقص مون واک را برای آهنگ معروف خود به نام Thriller ابداع کرد.
      ۳. در سال ۱۹۹۶ حدود ۷۲ هزار نفر در اوهایو گرد هم آمدند تا چیکن دنس انجام دهند و بدین ترتیب رکورد بزرگ‌ترین رقص را در تاریخ مدرن به نام خود ثبت کردند.
      ۴. افرادی که می‌رقصند از عزت نفس بیشتری برخوردار بوده و مثبت‌تر هستند.
      ۵. در بسیاری از ادیان من جمله بودائیسم و هندوئیسم رقصیدن جزوی از پرستش است و رقصنده‌ها را می‌توان در زیارتگاه‌ها و معابد یافت.
      ۶. در سال ۱۹۱۳، ارتش آلمان رقص تانگو را برای هر یک از پرسنل ممنوع کرد.
      ۷. در یونان باستان، رقص به عنوان هدیه‌ای از سوی خدا در نظر گرفته می‌شد. ویژگی‌های اصلی رقص مانند نظم و ریتم هم از جمله ویژگی‌های خدا بودند.
      ۸. پدر سه بچه بعد از اینکه کلی با آهنگ گانگنام استایل  سای در دفترش و در طی مهمانی کریسمسی در انگلستان رقصید، حمله‌ی قلبی بهش دست داد و از دنیا رفت.
      ۹. رقاص‌ها از نظر دسته بندی شغلی بیشترین آمار طلاق را دارند و پس از آن هم متصدی‌های بار و ماساژ درمان‌ها در رتبه‌ی دوم و سوم قرار دارند.
      ۱۰- رقاص‌ها در یک عروسی ایتالیایی در سال ۱۴۹۵ رقص باله را ابداع کردند.
      ۱۱. فیلم Foot Loose بر اساس داستانی واقعی از شهری است که رقصیدن را غیر قانونی اعلام کرد تا زمانی‌که دانش آموزان دبیرستانی این قانون را در سال ۱۹۷۹ تغییر دادند.
      ۱۲. سالسا کلمه‌ای اسپانیایی معادل کلمه‌ی سس است و به گرمی و تندی این رقص اشاره دارد.
      ۱۳. رقاص‌ها منظم و متمرکز هستند و دانش آموزان موفق و سخت کوشی هستند.
      ۱۴. تحقیقات نشان می‌دهند که رقصیدن تنش ذهنی و بدنی را کاهش می‌دهد و همچنین از بیماری قلبی نیز جلوگیری می‌کند.
      ۱۵. رقاص‌ها  نسبت به دیگران از نیروی عضلانی بیشتری برخوردار می‌باشند.
      ۱۶. به دلیل کار کشیدن زیاد از بدن، اکثر رقاص‌های حرفه‌ای در اواسط ۳۰ سالگی خود را بازنشست می‌کنند.
      ۱۷. برده‌های آفریقایی که ۳۰۰ تا ۴۰۰ سال پیش به برزیل آورده شده بودند، از انجام هنرهای رزمی منع شده بودند و بنابراین آن‌ها ترکیبی از رقص و جنگاوری به نام Capoeira ابداع کردند.
      ۱۸. رقص تانگو در دهه‌ی ۱۸۹۰ در آرژانتین ابداع شد اما بسیار سریع در تمام اروپا محبوب شد.
      ۱۹. از سال ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۸ باله در ترکمنستان ممنوع بوده چرا که خلاف فرهنگ ترکمنی بود.
  • موضوع ها

• کاربران آنلاین در این صفحه

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.